Share |

Domuz Politikası

Ben otobur olmak isterdim ama etobur olmuşuz bir kere, elden ne gelir. Herkesin yediği, yemediği kendine elbette. İnsanların dininden, dinsizliğinden, sosyal, ekonomik koşullarından kaynaklanan tercihlerine laf uzatmaya kimsenin hakkı yoktur.

Müslüman’ın iştahla yediği sığıra Hindu’lar kutsal diyor, Hrıstiyanın domuzuna Müslümanlar günah diyor, Budistler hepsine hayır diyor... Herkes aynı dünyanın evlatları. Demek ki, ister ot ye, ister et ye, iyilik, kötülük, ağzına ne koyduğunla pek ilgili değil.

Neyse inancın/dinin/görüşün yaşa gitsin ona uygun şekilde ey insanoğlu... İstediğini ye, istediğini giy özgürce.

İnsanlar, halklar düşünüldüğünde, daha üstün yemek kültürü, daha üstün ahlak, daha iyi din ve daha yüce milliyet diye bir söylem olamaz. Olur mu öyle şey?

-- O --

Domuz etini herkes bilmez, yemez. Bir de üstelik pis olduğu söylenir, oysa ki tavuktan çok daha temizdir.

Garibim domuz belki de en politik hayvandır. Geçenlerde bizim Meclis'e de girmiş domuz siyaseti...

Bugün sevenlere, tatmak isteyenlere bazı domuz yemekleri hatırlatmak geçti içimden.

Domuz yemeklerinin en kralı: Bacon ve Haşlanmış Lahana. Bir et ve bir sebze bu kadar güzel uyuşur. Haşlanmış ve fırında kızarmış domuzun yanına, haşlanmış lahana, havuç, mısır ve patates... Pazar günlerinin – pub da yanında ale bira ile – muhteşem zevki. Dikkat edilmesi gereken, haşlanmış lahananın içinde küçük et parçalarının olmasıdır. Bu lahananın et suyunda haşlandığını gösterir ve tadına doyum olmaz...

Domuz Jambon, Pırasa, Mantar Turtası: Vallahi bunu gerçekten tatmanız lazım. Parça domuz jambonunun, pırasa ve mantar ile kaynaşması inanılmaz bir lezzet yaratıyor. Ben buna börek demeyi tercih ediyorum. Kesilip içi açılınca ortaya çıkan buhar iştahınızı kabartmaya yeter.

Jambon – Çedar Peynir Tostu: Akşam iş çıkışı canınız iki kadeh bir şey mi içmek istedi veya sinemaya mı gideceksiniz? Oturup yemek yemeye vaktiniz yokmu?  Üzülmeyin... Imdadınıza tostların tostu Jambon – Çedar Peynir Tostu yetişecektir. Iki dilim jambonun, elibol mikarda peynir ile tostlanması. Isteğe göre, domates ve soğan da eklenebilir ama bence arasına girmemek lazım jambonla peynir aşkının. Tostun içine mayonez ve hardal sosu sürmeniz şiddetle önerilir.

Zor günlerin kahvaltısı: Irısh Breakfast. Söyle bir kahvaltı tabağı düşünün: 3 adet altın renginde kızarmış domuz sosisi. 2 adet kızarmış bacon, 2 adet, domuzdan yapılan (kanı kullanılarak) kara sosis, 2 adet beyaz sosis (domuz yağı ve yulaf), kızarmış mantar, kızarmış domates ve haslanmış soslu fasülye. Her bünyeye göre değil... Bu kahvaltıyı her gün yemek tavsiye edilmez ama bu lezzetleri tatmamak da büyük bir kayıptır. Yolunuz düşerse bir İrlanda yada İngiliz Pub’ına mutlaka deneyin bu kahvaltıyı.

Sevenlere afiyet olsun, yemem diyenlere eyvallah, başka tariflerimiz de var, onları da yazarız. Yeter ki, domuzun hayatımızdaki yeri iyi anlaşılsın...

No votes yet